Teploty se snižují, tělo je čím dál tím více omotáváno vlněným či prošívaným oblečením. Nos a ústa jsou zpod šály vysunuty jen tolik, aby je neožehla sirka zapalující dýmku. Miluju podzim i zimu a nemám rád léto, ale kouření dýmky vyžaduje přeci jen teplotu výrazně nad 0 °C. Aktuální teplotní nepohodu se pokouším kompenzovat velikostí dýmky. Protože mám většinou větší dýmky, rozhodl jsem se sehnat ke svým menším (Zulupanelka) ještě další, se kterou budu do hodiny hotov aniž bych zmrznul. Naštěstí jsem padl na dosud nekouřenou dýmku z druhé ruky — malý billiard Peterson 31 ze série Standard Quality Smooth.

Malý Peterson. Standart System

Peterson Standard System

Dýmka má zajímavě řešený chladič, který byl patentován roku 1890. Sestává z kovové kónické části náůstku a funguje jako kondenzátor vlhkosti, který se zastrčí do hlavičky dýmky, kde je o poznání větší otvor určený pro kondenzaci vlhkosti z tabáku. Nákres myslím velmi dobře ukazuje, jak velký prostor v dýmce vznikne. Druhým patentem z roku 1898 je řešení náústku, které, jak musím přiznat, mi příliš nevyhovuje, ale snad si zvyknu. Tahle petersonka je totiž mojí jedinou dýmkou s tímto náústkem a prostě mi shora vyvedený otvor výstupu kouře tak nějak divně fouká na patro.

Malý Peterson. Standart System
Více informací o Peterson Standard System na Pipedia.org

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

Komentáře

  1. „kouření dýmky vyžaduje přeci jen teplotu výrazně nad 0 °C“

    Dovolím si drobnou polemiku – když v zimě chodím venčit psíka, tak si i v teplotách podnulových dopřávám dýmku. Tohle jsou chvíle, kdy se do pravidelného provozu dostávají mé dýmky Falcon. Jejich kovové tělo totiž na tom mrazu řádně vymrzne, tabák se ale v hlavičce chová způsobně a doutná vydatně. Dým pak projde vymraženým kanálkem a do úst se dostává skutečně velmi chladný kouř. Je to úplně jiné pokouření, než z klasické dýmky, mnohdy v tom kouři objevím nuance, které jsem při kouření „za tepla“ nepostřehl. Takže máš-li Falconku, otestuj ji na mrazu, nemáš-li, ideální příležitost rozšířit fajfpark. 8^)

  2. Scalexi, děkuji za upřesnění a doporučení dýmek Falcon. Musím přiznat, že jsem jim zatím nepřišel na chuť. Buď mne tedy ta averze, která je vizuálního charakteru, někdy přejde a nebo ne.

    Každopádně ta moje poznámka o teplotě směřovala ke mně jako ke kuřákovi — nemaje psa, je mi venku zima a proto potřebuju nějakou snesitelnou teplotu. A nebo menší dýmku! :-)

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *