Panelka „Savinelli Giubileo D’Oro vzor 506“ z roku 1967 je moje druhá starší dýmka, kterou jsem si pořídil. První byl zahnutý komín. Savinellka je takový hranatý kolibřík, asi stejně malý jako moje Zulu, za slabou hodinku je kotlík prázdný. Ideální doplněk k mým větším dýmkám, které si dožadují mé poroznosti dvě hodiny. I tři. Nedávná péče zvýraznila její hezkou kresbu i třítečkovou ozdobu náústku. A protože už jsem si s ní několikrát užil, chutná čistě po virginii a perique, lehká příchuť starších tabáků je tatam.

„Panelový“ štíhlý billiard

Nedávno jsem pokukoval po panelkách se šesti hranami, ale to už mi přjde jako příliš velká divočina. Čtyři hrany jsou zcela dostačující — dýmka totiž skvěle sedí na stole i kdekoliv jinde, kam ji odložím. Nejsem na to moc zvyklý, protože většina mých dýmek je zespoda oblá či vyvážená tak, že se kácí a musím ji na stůl odkládat šikovně nebo používat popelník, který ji podepře, aby nepadala na kotel.

„Panelový“ štíhlý billiard

Italská značka Savinelli má krásnou historii, kterou započala v Miláně na konci 19. století roku 1876. Za pozdějším úspěchem značky stál havně fakt, že Itálie disponovala nejkvalitnějším materiálem na výrobu dýmek — briarem — a přitom nejprodávanější dýmky byly zahraniční provenience. Achilla Savinelliho juniora to trochu nakrklo, opustil otcovu prodejnu dýmek a po válce vybudoval továrnu s kvalitními dýmkami italské výroby. Díky panu Giancarlo Savinellimu dýmá firma i dnes.

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *