Koróna není Corona

Píši tenhle článek na Silvestra 2016, protože i když mám nafoceny dvě další dýmky, které jsem ještě nezveřejnil na blogu, tak světlo, rachejtle, prskavky a zapalovače patří ke konci roku stejně, jako amputované prsty a popálené tváře nejrůznějších adeptů Darwinovy ceny. A tohle je o zapalovači. Skoro nejlepším dýmkovém zapalovači vůbec, ale popořádku.

Jako dýmkařský začátečník jsem pochopitelně zpočátku používal ke svým dýmavým hokuspokusům jen sirky, ale zjistil jsem, že jsem trochu nemehlo. Jednak pořídit si delší sirky, které nejsou napuštěné chemií určenou k rychlejšímu hoření není úplně jednoduchá věc, a za druhé, když sirka kousek odhoří už není tak jednoduché ji zasunout do hlavičky dýmky a připálit tabák a nikoliv hlavičku. Dýmkový zapalovač má naproti tomu plamen natočen o 90 stupňů k ose zapalovače a je snadné ho nasát až na dno hlavičky. I jeho zapalování je mnohem snadnější a jen tak ho nezlomíte svými neohrabanými pařáty, které vám ještě k tomu v mrazu mrznou do červena. O mnoha dalších výhodách a použití zapalovače se podrobně rozepsal Martin T. Pecina na svém dýmkařském blogu, pořídil si totiž v podstatě identický zapalovač, jen od jiné firmy.

Koróna není Corona

IM Corona

Koróna — žhavé plyny unikající z fotosféry Slunce.

Seznamte se — Old Boy — je zapalovač s designem pocházejícím cca z roku 1920 od Japonské značky IM Corona a prodává se v mnoha variantách povrchových úprav. Firma vznikla roku 1933 spojením několika výrobců z let 1910—1921. Zajímavé povídání o historii značky najdete v Pipes magacínu. Japonská kvalita s doživotní zárukou.

Dar přítele Lasera!

K mému zapalovači se poutá historka, kterou budu mít už vždycky na paměti, když ho vezmu do ruky. Ten zapalovač! Kamarád Honza Bien mne totiž nedlouho před Vánoci požádal o nějaké byznys fotografie pro svou prezentaci a kdo znáte Honzu, tak víte, že jsem se s tím celkem natrápil :-) Je to perfekcionista. Po druhém focení, které se vyvedlo lépe než první, jsem s ním zašel do eTrafiky abych si zapalovač objednal. Jaké bylo mé překvapení, když jsem si šel zapalovač vyzvednout. Vorža, dýmkařský eTrafika mistr, mi před placením oznámil, že si mohu koupit více tabáků, a hned jich několik vybral, protože „máte skvělé kamarády a zapalovač je už zaplacený!“ Děkuju ti, Honzo, snad to za ty fotky stálo!

A takto to u nás doma aktuálně vypadá…

Jedno poučení na závěr: zeptáte-li se Martina T. Peciny, mého dýmkového gurua, jaký si máte koupit zapalovač, vybere ten nejdražší. (I když Dunhill má podobný za trojnásobek.) Martine, Honzo, kamarádi, vy volové, díky vám oběma a těším se na všechna setkání v příštím roce!

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *