Tenhle krásný „komín“ je dýmka Hilson Royal Avanti 290 — mírně prohnutá bentka s vysokou hlavičkou připomínající komín, označována jako Bent Chimney. Vyrobena byla cca v 70. letech a je to moje první starší dýmka. Je to fakt kotel.

 • Průměr tabákové komory: 2,2 cm
 • Hloubka komory: 5 cm
 • Celková výška komory: 5,8 cm
 • Celková délka dýmky: 15,2 cm

Zahnutý komín

Je vyčištěná, přeleštěná, dezinfikovaná a na těle nese sem tam nějaké kazy, které kdosi docela dobře vyspravil. Hlavičku má hezky zbarvenou i vykreslenou a celkově je to hodně pohledná dýmka. Sedne si velmi pohodlně do dlaně a pokud ji moc nenapěchuju tabákem kouřím ji pohodlně 3 hodiny. Je to první dýmka, při jejímž kouření jsem si uvědomil, jak rozdílně je třeba nacpat malou a velkou dýmku. Možná díky ní vezmu bentky na milost. Ale jen ty lehce prohnuté.

Zahnutý komín

Zajímavá je i historie firmy Hilson, která započala již v roce 1846. Původně obchodní společnost se zaměřila na výrobu dýmek a obchod s tabákem i dalším kuřáckým sortimentem. Dobrá kvalita vyráběných dýmek, šíře sortimentu a nízké ceny měly u zákazníků úspěch a firma v 60. a 70. letech minulého století prosperovala. Bohužel nástup oněch nechutně smrdutých směšných tyčinek (myslím cigarety) znamenal pro firmu v 80. letech úpadek. Firma byla prodána, továrna zavřena a výroba přesunuta do Nizozemí.

Těšte se na další články — mám ještě dvě dýmky, o kterých jsem dosud nic nenapsal…

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

Komentáře

 1. Dobrý den, ta se vám povedla, je parádní.
  Máte nějaký tip kde se dívat po podobných starších kouscích? Já občas projedu ebay, ale koukám ještě po dalších zdrojích, kam se občas podívat.

  Jinak děkuji za články o vašich dýmkách, svoji první jsem si pořídil po tom co jste publikoval nákup svého prvního buldoka a já díky vám objevil nový svět :) – dymkar.cz, dymka.net. Dnes už mám dýmky tři a na cestě je čtvrtý úlovek právě z ebay ze včerejška.

  Díky a chladný kouř. Lukáš.

 2. Lukáši, moc vám děkuji za komentář, jen jsem ti trochu pozapomněl odpovědět… Vlastně nemám mnoho tipů, kde hledat starší dýmky. Tohle byla náhodná koupě a podobnou náhodou jsem koupil ještě jednu „panelku“, kterou zveřejním asi v další článku.

  Každopádně mám radost, že jsem vás ponoukl k této mužské zábavě :-) Ať vám to hulí, chladný kouř přeji!

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *