Svou pomalu se rozšiřující sbírku dýmek jsem doposud budoval velice střídmě až klasicky, mám na mysli celkový styl dýmek, jejich tvary a povrchovou úpravu. Proto se zde vyskytuje několik princů, bulldogů a hlavně tolik oblíbených billiardek mám hned několik, protože jsem si oblíbil hlavně rovné tvary. Prohnuté bentky mám jen dvě a to ještě v podobě quarter bent, kdy je krček s náústkem prohnutý jen lehounce. Rozhodl jsem se však podívat se trochu na sever, do Dánska nebo ještě výš, kde jsou známí svými tvarovými šílenostmi. Severským tvaroslovím.

Nørdingův vulkán

Poštěstilo se mi dostat nabídku na poměrně výhodnou koupi tohoto krásného, pokud máte rádi trochu tvarového nesouladu, half bent vulkána. Dýmka se vyznačuje výrazným zploštěním ze stran kužele hlavičky a lehce se rozšiřujícím krčkem v opačném směru, než je běžné. Je to pořádný kus dřeva, které je poměrně hezky vyrýsované, lehce mořené do třešňova a lakované. Vulkanický tvar dýmky mi nejvíce připomíná Ďáblovu věž z Wyomingu s výraznými a strmými stěnami díky sloupcové odlučnosti. Tahle krásná hora si mimochodem zahrála hlavní roli v legendárním filmu Stevena Spielberga Blízké setkání třetího druhu, ale to jsem trochu odbočil.

Dýmka je starší, lehce kouřená, filtrová a kouřím ji bez filtru. Mám ji už několik měsíců, k focení jsem se dostal až nyní, proto vím, že plně nacpaná si dá načas i skoro tři hodiny. Raději ji tedy cpu tak do ⅔, abych nechodil spát až po půlnoci.

Nørdingův vulkán

Dýmka nese značku — Erik Nørding — to je vám zajímavý starší dán, který započal s výrobou dýmek po roce 1960. Tenkrát na koleni, dnes v malé dýmkové fabričce v Copenhagenu, viz Pipedia. Dýmkařský mistr Nørding je vášnivý lovec, proto jsou tvary jeho dýmek často inspirovány přírodou a najdete na nich především organické tvary — letorosty, samorosty a inspiraci lovem samotným. Naštěstí vyrábí i „usedlejší“ dýmky, jako je ta moje.

Rozhodně to není moje poslední dánská dýmka, ostatně mám hned jednu další podobnou, ale o té zas příště.

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

One comment on “Nørdingův vulkán

  1. Interestantní :) Za mě má nejvíc bodů z vystavených Seawolfí princeska

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *