Tento nový přírůstek do mé sbírky mám rád, protože je na ní trochu vidět, že už má něco za sebou, ale pořád dokonale slouží svému účelu — dýmání, hulení a čadění, které nám za chvilku zatrhnou v hospodách a barech. Na poměry si však zanadávám někdy jindy. Zpět k dýmce. Fešácky klasická dýmka je od firmy L & H Stern — LHS — z válečných dob a byla vyrobena v imperialisty v Americe roku 1944. Hugo a Ludvig Sternovi vyráběli dýmky už od roku 1893, ale až v roce 1911 založili firmu L & H Stern, která v Brooklynu vyráběla dýmky až někdy do roku 1960.

Patent chladiče Purex
Patent chladiče Purex

Jde o klasický rovný bulldog se dvěma krásnými zápichy na hlavičce a nakoso postaveným náůstkem, který je i dnes ve zcela dokonalém stavu. Ozdobena je  ražbou na krčku i malým kosočtverečným znakem na náústku. Je to krasavice, která se mi však dost blbě kouří. Důvodem je patentovaný (roku 1933) hliníkový chladič Purex, který dýmce kazí tah, ta pak močkuje nebo blbě hoří. Je celkem zajímavé si uvědomit, jak se dřív srali s kdejakým patentem na chlazení kouře, které jsou dnes zcela zapomenuty a maximálně se setkáváme s filtrovým nebo nefiltrovým provedením dýmek. Stařečci nebyli určitě blbí, ale tohle se jim moc nepovedlo. Ale abych jenom nenadával — když dýmku 1) nacpu jen lehce lehounce, 2) nenarvu do ní moc vlhký tabák, 3) nedýmám zběsile jak sentinel, tak se mi už daří ji vcelku rozumně dokouřit aniž by se mi motala palice nebo měl chuť ji poslat zpátky do Ameriky.

Brier ze kterého je dýmka vyrobena se dnes jen tak nevidí, to se totiž ještě dýmky dělali zcela běžně z tzv. Old Brieru — kořene vřesovce, který je o poznání starší a s hustšími lety než dnes běžně cca desetiletý materiál. Dřív nebylo líp, ale dýmkám asi jo.

Bulldog z roku 1944 značky LHS

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

Komentáře

  1. Kondenzát vzniká při hoření. Tedy tekutina je skryta v ohni( :) )
    Chladič je konstruován ke kondenzaci tekutiny mimo ústní dutinu, k ochlazení kouře ne až takovou měrou. (kondenzát není příliš zdravý).
    Původní koncept byl: kouřit – profouknout (během kouření – proto možno ono zapovězené rozebírání zahřáté dýmky – zde na závit – bez rizika zalomení čepu) a kouřit dále nasucho.

    Je nejen velmi pěkná, ale celový koncept je ženiální ( jak říkal Král Jelimán :) )

  2. A.H: smyslu i použití chladiče rozumím, ale ten pokažený tah mne mrzí a bohužel to tuhle krásnou dýmku odsunulo mimo můj zájem a příliš z ní nekouřím. Dnes je to spíše nepraktická záležitost, alespoň pro mne.

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *