Tuhle krasavici, dýmku tvaru Tomato, jsem dostal týden před Vánoci od mojí Kotrmelíny, protože je to nedočkavá holka, pokud jde o cizí i její vlastní dárky. Mám z ní velkou radost, tedy z obou mám radost, protože jiné rajčátko ještě ve své sbírce nemám! Když jsem ji vybaloval z plátěného pytlíku, třásl jsem se nedočkavostí, co to bude za nádheru, protože i přes plátno jsem zaznamenal, že nejde o hladkou dýmku. Mám tak ve své sbírce první dýmku v provedení rustik! Dvojnásobné Bingo.

Vánoční rajčatový rustik

Tuhle fešandu má na svědomí Patrik Slažanský ze Slovenska, je to ogar z Bratislavy, který svoje dýmky piluje, leští a frézuje v paneláku na balkóně. Musí to být trochu blázen, posuďte sami v rozhovoru pro SME Bratislava, ale jeho práce se mi moc líbí a nemyslím jen tu moji dýmku. Mrkneme-li na profil dýmky u mistra dýmkaře zjistíme, že jde o dýmku vyrobenou z extra italského briaru, s ebonitovým náůstkem, akrylovo-briarovým kroužkem, rustikovou úpravou a oranžovým mořením. Vrtaná je 19 mm do hloubky 32 mm, tedy celkem střídmý kotlík na to, jaký je to pěkný kus dřeva. Povrch dýmky je jemně rustikovaný. Pečlivě, drobnými kruhy koukolem kolem hlavičky dýmky a podél krčku. Výsledný povrch je lehce zabrousen, aby si člověk nezadřel třísku. Takto ošetřená dýmka nevyklouzne z dlaně ani kdyby sama chtěla…

Vánoční rajčatový rustik

Musím se přiznat, že pořád trochu tápu v názvosloví tvarů dýmek, proto celkem často navštěvuji třeba tento průvodce specifickým názvoslovím dýmek. Druhovým zařazením si stále nejsem úplně jist, ale je-li to Tomato nebo snad buclatější Apple je asi fuk. Proporce jsou dole veskrze kulaté a baculaté, to mám rád — krásně mi sedne prdelkou do dlaně. Zpočátku mne trochu zarazila její výrazná barva, ale jak už mám s dýmkami zkušenost, tak vím, že za nějaký ten rok dřevo ztmavne a z oranžové se stane světlejší hnědá, ke které má dýmka v některých partiích nakročeno už dnes.

Kotrmelíno, děkuju za dárek! ♥

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

Komentáře

  1. Zdravím, gratuluji k hezkému vánočnímu dárku, osobně bych to viděla spíše na to tomato, apple je více střízlivější, čti ne-tak-rozpláclé. Jinak Patrik S. dělá velmi hezké dýmky, zvláště jeho vulcana mě hodně oslovují. Barvy bych se nebála, věřím, že to dokážeš zkombinovat s řemínkem hodinek, opaskem, botami. A jak píšeš, trochu ztmavne. Tak ať první rustik slouží ku spokojenosti!

  2. Milá Barboro, děkuji za gratulaci i milý komentář. Tím Tomatem jsem si celkem jistý :-) obecně se mi na dýmkaření hodně líbí, jak moc se liší záliby různých dýmkařů a dýmkařek, protože třeba Vulcano mi (zatím) vůbec nic neříká. Jsem spíše na klasické tvary, ale to se ode mne dá asi čekat, že… Barva téhle „oranžády“ se celkem blíží barvě tan, která je v oblékání mou oblíbenou, je to tedy pro mne ideální společnost :-) Těším se na některý další dýmkařský sraz, protože se musíme seznámit!

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *