Na zvedací mosty nejsme v Čechách zvyklí. Při naší plavbě Holandskem (viz první zápisek, a mapa trasy) jsme na ně ovšem naráželi v každém městě, městečku i mezi nimi. V Holandsku je prostě obvyklé, že se na ulici rozsvítí červená, zavřou se závory, které jsou schované v pouličním osvětlení, zvedne se vozovka do téměř kolmého stavu a projede loď nebo hned několik lodí oběma směry.

Když jedete lodí, tak je to ještě větší zážitek. Pomalou rychlostí se blížíte k mostu, koukáte jestli na semaforu svítí jedna červená. Pokud ano, tak jste v klidu, most je v provozu a dříve nebo později se vám otevře. Pokud svítí dvě červené, tak koukáte přijet blíž k mostu, zjistit otevírací dobu a někde zakotvit a počkat, nebo se lze otočit a jet jinudy. Blížíte se tedy k mostu a čekáte na znamení (červené a zelené světlo), které znamená, že se most připravuje k otevření. Až budou svítit dvě zelené, tak je most otevřený a lze jím projet. Machři projíždí mostem ihned jakmile se otevře dostatečně na to, aby loď proplula. Také jsme to natrénovali :-) Existuje ještě jedna záludnost – čekání před mostem. To je problém, protože loď prostě nestojí na místě. Pořád někam pluje, splouvá, nebo se otáčí na hladině. Pomocí propelleru, kormidla, předního a zpětného chodu (můžete popojíždět vpřed a vzad), musíte loď udržet v takové poloze ze které můžete kdykoliv vyplout, vyhnout se protijedoucí lodi a podobně. Docela věda, často bývá nejlepší se prostě někde vyvázat, před většinou mostů je úvaziště.

Může se vám stát, že stéle vidíte stále jen červené světlo a přitom se most otevírá, zelené světlo nesvítí. Netřeba panikařit, prostě dostala přednost loď na druhé straně mostu a vy jí musíte jít z cesty. Nebo jsou mosty, které ovládají tlačítkem/telefonem. To přijedete k mostu, zmáčknete tlačítko na mostě nebo před mostem. Musíte přijet hodně blízko. Počkáte až to někam zavolá, řeknete do mikrofonu u kterého mostu jste a obsluha vám most otevře. Prostě zábava.

Za zvednutí některých mostů se platí, hlavně za ty ve městech, často vám na provaze zhoupne obsluha mostu dřevák do kterého vložíte obnos uvedený na mostě, 1—2 eura, a jede se dál. Ale dost teorie a podívejte se na některé mosty, kterými jsme propluli.

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *