Minule jsem se rozepsal o trajektech v Norsku, ale rozhodně vás nemohu ochudit o další článek na téma tradiční způsob sušení ryb na dalekém severu – souostroví Lofoty. Tyto ostrovy mají totiž zcela ideální polohu i klima:

Díky působení Golfského proudu je klima na Lofotech vzhledem k jejich poloze za severním polárním kruhem relativně mírné. Jižní část Lofot je nejsevernějším místem na Zemi, kde průměrná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoří tak významnou klimatickou anomálii.

… kolem lofotských ostrovů táhnou s Golfským proudem od března do května hejna tresek, které tam po staletí jezdí lovit rybáři z celého světa. Doslova. Toto „opuštěné“ místo nějakých 1000 km nad polárním kruhem je osídleno asi 6000 let a rybolov je tu provozován stejně dlouho. Dříve bylo sušení úlovků jedinou šancí rybářů, jak dostat své úlovky ke svým zákazníkům na jihu Skandinávie, v Evropě nebo Rusku. Dnes se samozřejmě doprava ryb na stoly zákazníků velmi zkrátila a existuje mnoho způsobů jak ryby konzervovat, proto dnes jde o udržení staleté tradice, kterou podporuje Norská vláda.

Sušení ryb na Lofotech

Na čerstvém vzduchu

Sušení probíhá od března do června – rybáři po ulovení tresku vykuchají, uříznou hlavu, nasolí a dvě za ocasy svázané ryby přehodí přes dřevěná ráhna. Ryby tam několik týdnů čelí slunci, nepřízni počasí i rackům. Výsledkem je tvrdá suchá ryba, která ztratila cca 80 %  svojí hmotnosti. My jsme při naší cestě měli štěstí, protože jsme se na ostrovy dostali během letního slunovratu, které je ve druhé půli června. Mohli jsme tak obdivovat údolí, břehy fjordů i okolní kopce plné konstrukcí z dřevěných ráhen, ověšených suchými rybami.

Sušení ryb na Lofotech

Průvodním jevem sušení je poměrně intenzivní zápach, viz první fotografie v galerii níže, kde je tzv. „Údolí smrdutých hlav“, plné již suchých hlav, které se suší zvlášť. Nutno dodat, že v červnu to už rozhodně není tak hrozné, jako o několik týdnů dříve.

Příprava v kuchyni

Máte-li celou sušenou rybu, musíte ji namočit na několik dní až týden do vody. Ryba vstřebá ztracenou vodu, značně nabude na objemu, a bude připravena k vaření či pečení. Viz například tento recept.

Sušení ryb na Lofotech

I kdyby vám ryby kdovíjak nevoněly, není to prostě nádherná podívaná?

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *