Koninginnedag (Královnin den) je státní svátek v Nizozemsku, na Nizozemských Antilách a na ostrově Aruba, který se slaví každoročně 30. dubna. Tento den Nizozemci oslavují narozeniny své královny. Pokud 30. dubna připadne na neděli, svátek se slaví již den předem.“ Tolik citace z Wikipedie.

Při naší plavbě Holandskem (viz prvnídruhý zápisek, mapa trasy) jsme Královnin den zažili po cestě do Utrechtu a v jeho centru. Byl to úžasný zážitek. Představte si 14 metrovou loď, která je vysoká 2,90 metru, před vámi je centrum Utrechtu s klikatými úzkými kanály a 15 kamennými klenutými mosty. Mosty jsou vysoké 3,20 metru a vy s lodí se musíte trefit přesně doprostřed mostního oblouku. Většina mostů je relativně úzká, jde o cca 5 metrů, ale tři z nich jsou dlouhé několik desítek metrů a dokonce jsou uvnitř do zatáčky. Prostě žůžo :-)

V předchozím článu jsem psal, že s lodí je celkem problém. Stát na místě neumí, při pomalé jízdě vpřed je těžko ovladatelná, respektive ovladatelnost je přímo úměrná rychlosti lodi. Městem samozřejmě musíte projet krokem i za normálních podmínek, natož při oslavách Královnina dne. Kanály byly totiž přecpané malými loděmi, které byly plné tancujících a veselých lidí. Rozhodně si nedělali starosti s tím, že jsme větší a máme přednost!

Myslím si, že ten den proplula Utrechtem jen jedna velká loď, ta naše. Byli jsme pro všechny atrakcí :-) Zužitkovali jsme zkušenosti z celé předešlé plavby — všech 15 mostů jsme propluli bez problémů.

Jirka Ch

Bavím se focením a učím to ostatní. Podnikám změny, nosím motýlky a klasickou pánskou módu. Rukulíbám. Tenhle blog mně baví. Fotit!

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *